סוגי הניתוחים המבוצעים בעזרת זרוע רובוטית

מפרקי הברך והירך מאפשרים את טווח התנועה של האגן והרגליים. מפרקים אלו, בשל טווח תנועתם וכן בשל העומס הגדול חשופים לתהליכי שחיקה של רקמת הסחוס שמצפה את המפרק. הרס זה מוביל לחשיפה של העצם שמתחת לסחוס (עצם סבכונדרלית), להתפתחות דלקת, לכאבים ולהגבלה בתנועה. ניתן להקל על הכאב באמצעות משככי כאב, טיפול אנטי-דלקתי, הזרקות למיניהן ופיזיותרפיה.

אם כלל שיטות הטיפול השמרניות מוצו ואם קיימת הגבלה תפקודית משמעותית המלווה בכאבים רבים ניתן יהיה לשקול טיפול ניתוחי להחלפת מפרק הברך והירך הפגוע במשתל מלאכותי שמדמה את תנועתו הטבעית של מפרק, וזאת באמצעות זרוע רובוטית ייחודית. השיטה הרובוטית להחלפת מפרקי ברך וירך מאפשרת למנתח לאזן את המפרק, לבצע חיתוכי עצם מדויקים ביותר ולהגיע לתוצאות מיטביות הן בהיבט התאמת המפרק למבנה האנטומי של הברך והירך והן בהיבט ההחלמה והחזרה המהירה לשגרה.

החלפה חלקית של הברך

(PARTIAL KNEE REPLACEMENT, PKR)

מהו ניתוח להחלפה חלקית של הברך?

ניתוח להחלפה חלקית של הברך הינו הליך שבו נעשית החלפה של האזור הפגוע בלבד במפרק הברך, דבר שעשוי להקטין את הטראומה לעצמות ולרקמות בריאות.

ישנם שלושה סוגים של החלפת PKR:

החלפת חצי ברך – הליך ניתוחי להחלפת המדור הפגוע בברך, אשר עשוי להיות המדור הפנימי (מדיאלי) או המדור הצידי (לטרלי).

החלפת המדור הפטלופמורלי – הליך להחלפת הפיקה שנשחקה ולהחלפת ה-TROCHLEA השקע הנמצא בקצה עצם הירך.

החלפה דו-מדורית בברך – הליך להחלפת שני מדורים בברך, המדור המדיאלי והמדור הפטלופמורלי.

השימוש בטכנולוגיית הזרוע הרובוטית להחלפה חלקית של הברך מאפשרת התמקדות נקודתית בחלק הברך שניזוק והחלפתו ללא מגע בעצמות, בשרירים ובגידים הבריאים מסביב למפרק.

החלפת חצי ברך

החלפה מלאה של הברך

מהו ניתוח להחלפה מלאה של הברך?

הליך ניתוחי שבמהלכו נעשית החלפה מלאה של כל האזורים הפגועים במשתל מלא. השימוש בטכנולוגיה הזרוע הרובוטית להחלפה מלאה של הברך מאפשר לבצע את הניתוח תוך איזון אנטומי של הרצועות וחיתוכים מדויקים של העצם ותוך שמירה על הרמות מסביב.

השימוש בטכנולוגיה הזרוע הרובוטית להחלפה מלאה של הברך, מאפשרת לי התמקדות סלקטיבית רק בחלקי הברך שניזוקו, ולהחליפם מבלי לגעת בעצמות, שרירים וגידים הבריאים מסביב למפרק.

צילום לפני ואחרי - החלפה מלאה של הברך
תכנון וחיתוכים להחלפה מלאה של הברך

החלפת ירך

מהו ניתוח להחלפת ירך?

הליך ניתוחי שמיועד להחליף את המפרק הפגוע במשתל מלאכותי משני צידי האגן: עצם הירך ובשקע האגן (אצטבולום) ומדמה את תנועתו הטבעית של מפרק הירך. ניתוח זה מאפשר להשיב את המטופל  לתפקוד מלא תוך שמירה על מפרק יציב, שיפור טווחי התנועה של המפרק, אורך רגליים ואיזון אנטומי של מפרק הירך בתוך האגן.

החלפת ירך

ההכנות לקראת ניתוח להחלפת מפרקים באמצעות זרוע רובוטית.

ההכנות לקראת ניתוח להחלפת מפרקים באמצעות זרוע רובוטית כוללות בדיקה רפואית והזנת הרובוט בנתונים רפואיים לצורך תכנון הניתוח.

הבדיקה הרפואית

תחילה המטופל נבדק במרפאה ועל פי ממצאי הבדיקה וצילומי ההדמיה מוודאים את ההתאמה לניתוח החלפת מפרק.

תכנון הניתוח בשילוב רובוט

ישנם מספר סוגים של רובוטים בישראל, כאשר רובם ככולם מצוינים ומאפשרים דיוק מרבי במהלך הניתוח. בחלק מהרובוטים, מבצעים הדמיה תלת-ממדית של מפרק הברך והירך המוכנסת לתוכנת מחשב ובעזרתה מתכננים את מהלך הניתוח. ברובוטים אחרים, לא דרושה הדמיה מקדימה, למעט צילום.

בתחילת הניתוח מורכבים סביב המפרק קולטנים שבעזרתם הרובוט “רואה” את הפרק. מתח הרצועות סביב המפרק נבדק באמצעות מותחן מיוחד שמוכנס לפרק ובעזרתו “מכיילים” ומאזנים את הפרק לצורה האנטומית תוך התאמת סוג וגודל המשתל, בחירת המיקום האופטימלי למשתל וציון זוויות החיתוך והלחצים המופעלים על הברך או הירך על פי זוויות הכיפוף הנדרשות.

במהלך הניתוח פרופסור דרקסלר נעזר בזרוע רובוטית שכוללת מערכת ניווט מתקדמת ומערכות דינאמיות לאיזון מפרק הירך או מפרק הברך. טכנולוגיה זו מאפשרת חיתוך מדויק של העצם בהתאם לתכנון ומונעת פגיעה ברקמות שמסביב לאזור המנותח. פעולת החיתוך מבוצעת באמצעות הזרוע הרובוטית בשליטתו של פרופסור דרקסלר, כאשר במערכת הרובוט ישנו מנגנון מובנה שמונע סטייה מהתוכנית ואף משבית את פעולתו במקרה וזו התרחשה. בסיום הניתוח בגופו של המטופל יושתלו המשתלים המתקדמים בעולם.

השימוש ברובוט להחלפת מפרקי ירך וברך מאפשר להשיג מספר יתרונות בכל שלב ושלב בניתוח:

ההכנה לניתוח:

 • ביצוע הדמיה תלת-ממדית של הפרק (תלוי בסוג הרובוט).
 • תכנון מהלך הניתוח בעזרת מחשב ובעזרת מערכת מיוחדת המאפשרת בחירת המשתל והתאמתו באופן מיטבי מבחינה אנטומית למטופל.
 • מיקום המשתל על גבי ההדמיה בעמדה ובזווית אנטומית מיטבית תוך תכנון טווחי התנועה של הפרק.


מהלך הניתוח:

 • יישום מדויק של התכנון הניתוחי.
 • איזון אופטימלי של טווח התנועה בפרק תוך דגש על איזון עקומת לחצים דינמית של הרצועות הסובבות את המפרק בכל טווח התנועה.
 • יצירת טווח מלא של המפרק.
 • חיתוך עצמות מדויק ומזערי בצורה בטוחה תוך הימנעות מפגיעה ברקמות מסביב – שרירים, גידים, עצבים וכלי הדם – כך שבמהלך הניתוח איבוד הדם מזערי בלבד.
 • השתלת משתל ייעודי, מהמשתלים המתקדמים בעולם.


לאחר הניתוח

 • קימה והפעלה של המפרק החדש מספר שעות לאחר הניתוח.
 • תהליך שיקום נוח בבית המטופל המאפשר חזרה מהירה לפעילות מלאה.
 • הפחתה יחסית ברמת הכאב.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם