ניתוח החלפת ירך בעזרת זרוע רובוטית

על פי נתוני World Health Organization (WHO – ארגון הבריאות העולמי), קרוב לכ-90% מבני ה-60 ומעלה סובלים מרמה מסוימת של שחיקת הסחוס במפרק,. אולם, שחיקת מפרקים אינה נחלתם הבלעדית של המבוגרים יותר, והיא עלולה להופיע גם באנשים צעירים יותר. חלקם יזדקקו לניתוח החלפת ירך על מנת להשיב לעצמם את התפקוד ואת איכות החיים.

מבנהו של מפרק הירך

מפרק הירך הינו המפרק השני בגודלו בגוף לאחר מפרק הברך. מפרק הירך נושא עליו עומס רב, ומחבר בין האגן לבין הגפיים התחתונות. צורתו דומה לצורת מכתש ועלי, וראשו המעוגל של עצם הירך תואמת בדיוק רב לשקע האגן (המרחשת או האצטבולום – Acetabulum). ראש הירך והאצטבולום עטופים בשכבת סחוס חלק שתפקידו לבלום ולשכך זעזועים ולאפשר את התנועה החלקה של מפרק הירך. מפרק הירך עטוף בקופסית המפרק (Capsula Articularis)

המורכבת מרקמת החיבור עבה המספקת לו תמיכה ויציבות ובמקביל לאפשר תנועה במספר כיוונים. מסביב למפרק הירך קיימים שרירים גדולים- הגלוטאוס, המאפשרים את התנועה ומייצבים את האגן במרחב..

מהם הגורמים לשחיקה של מפרק הירך?

כל פגיעה במפרק הירך – ישירה או עקיפה. בנוסף, עודף משקל וגיל מתקדם עלולים לגרום לפגיעה ושחיקה של הסחוס המפרקי.

ישנם גורמים נוספים היכולים לפגוע במפרק הירך, ושכיחותם משתנה על פי גיל: בילדות, בעיות במפרק הירך נובעות ממחלות התפתחותיות או מולדות של המפרק: DDH – דיספלזיה התפתחותית של מפרק הירך (Developmental Dysplasia of the Hip), פרטס (Perthes). בבוגרים צעירים, תצטרפנה לבעיות המולדות/ התפתחותיות גם פציעות ספורט שפוגעות בסחוס ובלברום וכן AVN – נמק אווסקולרי של ראש עצם הירך (Avascular Necrosis) הנובע מליקוי באספקת הדם לראש המפרק. אולם, הסיבה הנפוצה ביותר לפגיעה בסחוס המפרקי היא שחיקה ניוונית של הסחוס אצל המבוגרים יותר – אוסטאוארטריטיס (Osteoarthritis).

מהם הסימנים לשחיקה של סחוס מפרק הירך?

הסחוס הינו רקמה חיה שמקבלת אספקת דם ועצבוב משכבת העצם שמתחת (עצם סבכונדרלית) ומהנוזל המפרקי (נוזל סינוביאלי). שחיקת סחוס המפרק מובילה לחשיפה של העצם הסובכונדרלית עם העצבים וכתוצאה מכך להתפתחות דלקת, כאבים והגבלה בתנועה של מפרק הירך. ניתן להקל על הכאב באמצעות משככי כאב, טיפול אנטי דלקתי ופיזיותרפיה. במידה והטיפול השמרני אינו מספק, הכאבים הופכים לכאבים קבועים בכל פעילות וקיימת הגבלה תפקודית משמעותית המלווה בכאבים רבים, ניתן לשקול ניתוח להחלפת מפרק הירך.

אלו טיפולים לא ניתוחיים בשחיקת המפרק קיימים?

במקרים מסוימים, יקבע כי, עדיין אין צורך בביצוע ניתוח החלפת ירך, ולכן, ככל הנראה, יוצעו מספר טיפוליים חלופיים שמטרתם שיפור איכות החיים באמצעות הקלה בכאבים והדלקת ועל ידי שיפור יכולות התנועה של המפרק:

 • ביצוע תרגילי פיזיותרפיה – חיזוק שרירי האגן ושיפור טווח התנועה של מפרק הירך.
 • טיפולים תרופתיים – תרופות בשימוש פומי (משככי כאבים, תרופות נוגדות דלקת או תוספי מזון המכילים, בעיקר, גלוקוזאמין ו/או כונדרטין) ועד לזריקות המבוצעות ישירות לתוך המפרק הפגוע – סטרואידים הפועלים על הדלקת, חומצה היאלורונית לשיפור תפקוד המפרק, בוטוקס, אורטוקין, תאי גזע, PRP – פלזמה עשירה בטסיות וכד'.

מתי חשוב לפנות לביצוע ניתוח מפרק ירך?

ניתוח מפרק ירך נדרש כאשר מוצו כל האופציות והטיפולים שאינם ניתוחיים, הכאבים מתגברים, מופיעה צליעה והגבלה בתנועות המפרק, דבר הפוגע באיכות החיים.

מה מיוחד בשיטתו של פרופ' דרקסלר להחלפת מפרק ירך?

ניתוחי החלפת ירך נחשבים לניתוחים המוצלחים ביותר באורטופדיה! ומאפשרים תוך פרק זמן קצר שיפור ניכר באיכות חיי המנותח וחזרה לשגרה והליכה כבר ממספר שעות לאחר הניתוח.

 • פרופ' דרקסלר מבצע את הניתוח בגישה מיני אחורית באמצעות חתך קטן (צלקת קטנה יותר) ללא חיתוך של שרירים או רצועות תוך שימור קפדני של המבנה האנטומי של המפרק. גישה זו מאפשרת שיקום מהיר יותר של המפרק ושל המנותח וחזרה לשגרה מהירה ביותר בפחות כאב.
 • הרדמה של חצי גוף (ספינלית), או אפידוראלית (ולא הרדמה מלאה). המנותח אינו סובל מתופעות הלוואי המוכרות של הרדמה מלאה (סחרחורות, בחילות או הקאות).
 • דריכה והליכה כבר מספר שעות לאחר הניתוח – מספר שעות לאחר הניתוח פרופ' דרקסלר כבר מקים וצועד עם המנותח את צעדיו הראשונים, עם וללא הליכון, תוך דגש על תבנית הליכה נכונה, העברת העומס לרגליים וזאת כדי להימנע מצליעה לאחר הניתוח שתגרור חולשה של שרירי האגן וכאבי גב. פרופ' דרקסלר מציין שתרגולת זאת מקצרת באופן משמעותי את השיקום ומאפשרת חזרה מהירה לשגרה.
 • בשיטתו של פרופ׳ דרקסלר, המטופל משוחרר לביתו למחרת הניתוח. המטופל מסוגל להתהלך ולהפעיל את הירך. אין צורך בשיקום מוסדי. פיזיותרפיסט מהקופה מגיע לבית המטופל ומבצע ומלמד תרגילים לכיפוף הברך וחיזוק השרירים. השחרור ישירות לבית מאפשר למטופל להיות בסביבה מוכרת ותומכת, מוקף בבני משפחתו וחבריו וגורם לו לרצות להתהלך ולהפעיל את המפרק ולא להיות תלוי באחרים. דבר זה מאיץ ומשפר את תהליך השיקום העצמי ללא פגיעה בביטחון המטופל.
 • האשפוז הינו ללילה אחד בלבד והניתוח עצמו אורך בערך כשעה (עם ההכנה וההרדמה – בערך שעתיים).
   

ניתוח החלפת מפרק ירך בגישה מיני אחורית מתבצע במספר שלבים:

 1. גישה למפרק – בשלב הראשון בתהליך החלפת ירך יבוצע חיתוך בצד הירך כדי לאפשר גישה למפרק.
 2. הסרת הראש הפמורלי: לאחר חשיפת מפרק הירך מנסרים ומוציאים את הראש הפמורלי מבסיס הצוואר.
 3. הכנת האצטבולום: לאחר הוצאת הראש מנקים את האצטבולום משאריות רקמה ובעזרת מקדח מיוחד מוסר הסחוס. העצם מעוצבת בצורת חצי עיגול כדי שתתאים באופן מדויק לכיסוי המתכת של המרכיב האצטבולארי.
 4. התקנת המשתל האצטבולרי: לאחר קביעת הגודל והצורה המתאימים, מוחדר המשתל האצטבולארי למקום, לעיתים מחוזק בברגים. העצם מסביב צומחת לתוך המשתל. לעיתים כשמדובר במשתל מודבק, נעשה שימוש במלט עצמות מיוחד על מנת לעגן את המרכיב האצטבולרי לעצם.
 5. הכנת התעלה הפמורלית: בעזרת מכשיר שיוף מיוחד מעוצב הפמור החלול בצורה המדויקת של משתל המתכת במרכיב הפמורלי.
 6. החדרת המשתל הפמורלי: לאחר קביעת הגודל והצורה המתאימים, המשתל הפמורלי מוחדר לתוך תעלת הפמור. כמו באצטבולום גם כאן העצם מסביב צומחת לתוך המשתל. לעיתים כשמדובר במשתל מודבק, נעשה שימוש במלט עצמות מיוחד על מנת לעגן את המרכיב הפמורלי לעצם.
 7. חיבור הראש הפמורלי: השלב האחרון בתהליך החלפת ירך, לפני סגירת החתך, הוא חיבור כדור המתכת או הכדור הקרמי המחליף את הראש הפמורלי.
 8. החלפת מפרק ירך
 9. סגירת החתך: סגירת חתך בניתוח החלפת מפרק ירך מבוצעת באמצעות חוטים מיוחדים נספגים שאינם מצריכים הוצאה.

האם קיימים סיכונים וסיבוכים לניתוח?

בכל פעולה כירורגית ישנה סיכונים וסיבוכים. אחוז הסיבוכים נמוך ביותר ועומד על 1-2% באופן כללי. הסיבוכים העיקריים שקיימים בכל פעולה כירוגית הם: פגיעה בעצב, פגיעה בכלי דם, זיהום וסיבוכי הרדמה.

בניתוחי החלפת ירך ישנם סיבוכים אפשריים נקודתיים לאזור המנותח – שבר של עצם הירך או האצטבולום, פריקה, פגיעה בעצב הסכיאטי, הבדלים באורך רגליים, כאבים באזור המנותח או נוקשות מפרק הירך (שלרוב, חולפת עם הזמן). גם כאן, אחוז הסיבוכים נמוך מאוד.

חשוב מאוד לציין כי לפני ההחלטה על ביצוע הניתוח מתקיימת פגישה עם פרופ' דרקסלר וכן עם מרדים ובה מוצגים בפני המטופל הסיכונים והסיבוכים הרלוונטיים עבורו ולמצבו הפרטני. בנוסף, מבוצע תיאום ציפיות בין המנתח למנותח – למרות שהניתוח עם אחוזי הצלחה גבוהים ביותר, לא ניתן לרוב להבטיח 100% הצלחה.

המטרה העיקרית של הניתוח הינה שיפור באיכות החיים בצורה כזו שהמטופל יוכל לחזור לשגרה בצורה טובה ללא כאבים והגבלה.

חשוב לדעת שייתכן ויהיו כאבים לאחר ניתוח באזור האחורי של האגן (מפרק סאקרו-איליאקלי SIJ- שאף הוא יכול להיות שחוק) וכן בצד הירך באזור הטרוכנטר הגדול (בורסיטיס של הטרוכנטר) – הנובע מדלקת באזור. לרוב תסמינים אלו משתפרים עם הזמן.

תהליך השיקום

חשוב מאוד להפעיל את מפרק הירך מיד לאחר הניתוח כדי למנוע נוקשות וניוון. מכאן נובעת החשיבות הרבה בתחילת הפעילות זמן קצר לאחר הניתוח וכבר שש שעות לאחר ניתוח ירך מתחיל תהליך השיקום בו המטופל קם, מתהלך על רגליו ומתחיל לתרגל עליה וירידת מדרגות.

המטופל מקבל מרשם לתרופות להקלת הכאב. לאחר מכן, השיקום כולל תהליך של פיזיותרפיה בבית והליכה, בהתחלה עם הליכון ולאחר מכן עם מקל. מלבד זאת המטופל מקבל תרגילים קבועים לביצוע בשבועות שלאחר הניתוח.

תוצאות החלפת מפרק ירך

ניתוח החלפת ירך הינו ניתוח מצוין עם אחוזי הצלחה גבוהים ביותר מעל 95%. רוב המטופלים מעידים על שיפור משמעותי באיכות חייהם, על היכולת ללכת ולפעמים אפילו לרוץ, תוך חזרה לשגרה נוחה ונעימה יותר כמעט ללא כאב.

צפו בסיפורי הצלחה של מטופלים שעברו ניתוח החלפת מפרק ירך בגישה מיני אחורית אצל פרופ׳ דרקסלר:

בחירת הרופא המטפל

כאשר עוברים תהליך רפואי קיימת חשיבות גבוהה בבחירת הרופא המטפל, המכשור והידע שצבר.
פרופסור מיכאל דרקסלר משמש כיום כמנהל המחלקה האורתופדית והמערך להחלפות מפרקים בבית החולים אסותא אשדוד. לצד העבודה באסותא הוא משמש גם כפרופסור חבר קליני בחוג לאורתופדיה באוניברסיטת בן גוריון.

פרופסור דרקסלר ביצע השתלמויות בניתוחי החלפת ירך ברחבי העולם תוך הדרכה של טובי המנתחים בטורונטו שבקנדה, ברלין בגרמניה וניו־יורק. 

הניסיון והמוניטין שצבר הופכים אותו לאחד מהמומחים הבכירים בארץ בתחום החלפות המפרקים ובעיקר החלפת מפרק ירך, ניתוחים מורכבים כמו רביזיות מפרקים (ניתוח חוזר) עם בעיות של חסר עצם, אוסטאומיות ופתרון בעיות מולדות. פרופ' דרקסלר מנתח באסותא אשדוד, אסותא רמת החייל ובבית חולים רפאל. לתיאום פגישת ייעוץ מקצועי לבחינת הטיפול המתאים, ולתיאום תור לניתוח החלפת מפרק ירך פנו למרפאה של פרופ' דרקסלר עוד היום במרכז לאורתופדיה מתקדמת בבית החולים אסותא, בטלפון 050-4378437.

שאלות ותשובות על ניתוח החלפת מפרק ירך

אל פגישת הייעוץ הראשוני עם פרופ' דרקסלר חשוב להגיע עם צילומי אגן ועם כל החומר הרפואי הרלוונטי שנמצא ברשותכם.

מה סוג ההרדמה הנדרש לצורך ביצוע הניתוח?

אורך הניתוח עצמו הוא כשעה אחת, עם ההכנה וההרדמה – בערך כשעתיים.

משתל הירך מורכב ממספר חומרים שמהווים את משטחי החיכוך בין הראש לאצטבולום המלאכותיים. ישנם מספר שילובים אפשריים:

 • מתכת על מתכת – הופסק בשל שחרור חלקיקי מתכת קטנים ופגיעה ברקמה סביב המפרק ובכליות.
 • קרמיקה על קרמיקה – שילוב מצוין אך הקרמיקה הינה שבירה ויכולה לשחרר חלקיקים לאזור המפרק וכן להשמיע רעש חזק בזמן פעילות.
 • קרמיקה על פלסטיק (פוליאתילן) – זהו השילוב הנפוץ ביותר עם אחוזי שרידות טובים.

במחקרים השוואתיים רבים נמצא כי שרידות המשתלים היא מצוינת, בערך 97% ל- 20 שנה.

מבחינת דרישות המנתח – אין הגבלות! מבחינת המטופל עשויה להיות הגבלה זמנית בפעילות וקושי זמני בפעילות מאומצת שהולכת ומשתפרת בהדרגתיות. תהליך ההחלמה והשיקום אורכים בין שבועיים שלושה עד לחודשיים כתלות במטופל עצמו.

בשיטתו של פרופסור דרקסלר, המטופל משוחרר לביתו יום לאחר הניתוח. המטופל מסוגל להתהלך ולהפעיל את הירך. אין צורך בשיקום מוסדי. פיזיותרפיסט מהקופה מגיע לבית המטופל, מבצע ומלמד תרגילים וחיזוק שרירי האגן והירך.
השחרור ישירות לבית מאפשר למטופל להיות בסביבה מוכרת ותומכת, מוקף בבני משפחתו וחבריו וגורם לו לרצות להתהלך ולהפעיל את המפרק ולא להיות תלוי באחרים. דבר זה מאיץ ומשפר את תהליך השיקום העצמי ללא פגיעה בביטחון המטופל.

בהחלט! משך החזרה וקצב החזרה לפעילות רגילה תלויים במטופל המנותח וביכולותיו. לרוב תוך שבועות מעטים ניתן כבר להתהלך ללא אמצעי עזר ולחזור לפעילות מלאה.

קצב ההחלמה הוא פרטני ומשתנה ממנותח אחד לשני. ככלל, ניתן לומר שהחלמה ושיקום מלא עשויים לארוך בין חודש לשלושה חודשים.

גם כאן, לכל מנותח סף כאב אישי משלו. אולם, באופן עקרוני, ניתן לומר כי אותם כאבים עזים שעלול לחוש המנותח מיד לאחר הניתוח, נמשכים עד כשבועיים, שלאחריהם, חלה ירידה הדרגתית ברמת הכאב. חודש או שישה שבועות לאחר הניתוח, רוב הכאבים חולפים כמעט לחלוטין ואין צורך בתרופות משככות הכאב בהן צויד המנותח מיד לאחר ביצוע הניתוח.

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם